top-adver 2

naturpack1

kompostovanie 2

kompostovanie 1

Členovia združenia

Bela    Dolná Tižina Gbeľany Kotrčina Lúčka Krasňany Lutiše Lysica Mojš Nededza Nezbudská Lúčka Stráňavy Stráža strecno.jpg Teplička nad Váhom Terchová Varín Zázrivá

euro net

mas td

obnovadediny

Odborná exkurzia Sdružení povodia Stonávky

zomtdV dňoch 7. a 8. júna 2018 do Mikroregiónu Terchovská dolina zavítali partneri, starostovia zo Sdružení obcí povodia Stonávky. Pracovné rokovania a odborná exkurzia boli zamerané na problematiku rozvoja obcí, projekty spolupráce, vidiecky cestovný ruch a prezentáciu rozvojových projektov podporených zo zdrojov EÚ. Súčasťou programu bola aj návšteva vo výrobnom závode KIA Motors Slovakia s.r.o., ktorý v súčasnosti pokrýva takmer 54% európskeho dopytu. V závode sa vyrába Sportage crossover SUV, Venga compact MPV a modely rodiny cee´d.

Ďalšou zástavkou bola obec Teplička nad Váhom, kde naši partneri zažili kus histórie pod odborným výkladom p. Kozánkovej v kostole sv. Martina a Loretánskej kaplnke s ostatkami Žofie Bosniakovej. Veľkým prínosom pre nich bola ukážka polopodzemného systému zberu a vývozu odpadov na separovaný odpad, konkrétne na plast, sklo, papier, kovy, tetrapaky, ktoré obec vybudovala z vlastných zdrojov. Kapacita jedného polopodzemného kontajnera je 5m3 odpadu, informovala Ing. Beata Kasajová, prednostka OcÚ.

V obci Nededza starostov zo Sdružení obcí Povodia Stonávky privítal PhDr. Peter Vajda, starosta obce, predseda Združenia obcí Mikroregión Terchovská dolina, ktorí sa podelil o skúsenosti pri implementácii projektov podporených z vlastných zdrojov a zo zdrojov EÚ.

Ďalej absolvovali prehliadku obce Terchová s p. Jozefom Dávidikom, starostom obce Terchová, prehodnotili doterajšiu spoluprácu pri realizovaní projektov cezhraničnej spolupráce - projekt rozhľadňa, Terchovské srdce a rozvoj cestovného ruchu v obci. V obci Terchová mali možnosť načerpať energiu výstupom na vrch Chleb s výhľadom na malebnú prírodnú scenériu obce a okolie. Odborná exkurzia umožnila získať poznatky o úspešne zrealizovaných projektoch ako príkladoch dobrej praxe, zabezpečila výmenu skúsenosti s implementáciou a ponúkla príležitosti na budúcu spoluprácu. 

Fotografie z akcie nájdete tu.